Światła pozycyjne często mylone są ze światłami postojowymi. Wyposażone w nie są pojazdy silnikowe jednośladowe i dwuśladowe. Światła pozycyjne używane są w określonych warunkach, kiedy zaparkowany pojazd jest na postoju w miejscu, w którym jest ograniczona widoczność. Podstawowa funkcja i zasady użycia szczegółowo są opisane w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. Światła pozycyjne są niezbędnym elementem wyposażenia oświetlenia samochodów i jednośladów. Mają duży wpływ na bezpieczeństwo podczas postoju w miejscach, gdzie nie ma dostatecznego oświetlenia.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

Kiedy włączać światła pozycyjne?

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym jasno precyzuje, w jakich warunkach i kiedy powinno się włączać światła pozycyjne. Dopuszczalna sytuacja to moment, w którym samochód stoi i jest w sytuacji awaryjnej, a dla bezpieczeństwa Twojego i innych osób, które korzystają z drogi, ma to poprawić jego widoczność. Kiedy jest po zmroku lub zatrzymałeś się w miejscu, gdzie jesteś ledwo widoczny, włączone światła pozycyjne pokazują dokładnie, gdzie jest twój samochód. Każdy samochód jest wyposażony w dwie lampy pozycyjne z przodu i dwie lampy pozycyjne tylne. Te z przodu emitują światło o białej barwie, a te z tyłu światło o barwie czerwonej. Jeśli w Twoim samochodzie nie ma świateł postojowych, musisz używać świateł pozycyjnych z przodu i z tyłu auta. Kiedy Twój samochód jest holowany, również powinny być włączone światła pozycyjne lub też, kiedy dojdzie do uszkodzenia świateł awaryjnych.

Z jakiej odległości widoczne są światła pozycyjne?

Światła pozycyjne w określonych przypadkach mają zastąpić światła postojowe oraz światła awaryjne, kiedy są one uszkodzone. Chodzi o to, żeby Twój samochód był zawsze widoczny, nie tylko podczas jazdy, ale też w sytuacjach, które wymagają od Ciebie postoju na poboczu lub w miejscu, gdzie jesteś słabo widoczny. Bez względu na typ pojazdu światła pozycyjne przednie oraz tylne powinny być widoczne z odległości co najmniej 300 metrów. Co do zasady warunek ten obowiązuje przy dobrej przejrzystości powietrza. Kiedy ta przejrzystość jest po prostu słaba, odległość ta się zmniejsza i wynosi mniej niż 300 metrów. Dobra widoczność Twojego samochodu prywatnego lub służbowego pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych zdarzeń na drodze. Inni kierowcy widzący włączone światła pozycyjne w Twoim samochodzie są gotowi na to, żeby zachować szczególną ostrożność w celu uniknięcia zdarzenia drogowego. Dla swojego bezpieczeństwa dbaj o sprawność świateł w swoim samochodzie i samochodach w swojej firmie. Wszystkie potrzebne rzeczy eksploatacyjne kupisz w sklepie internetowym Olejada.pl