Światła przeciwmgielne to jedne z 11 świateł zewnętrznych, które muszą być montowane w samochodach dla poprawy ich widoczności w czasie kiedy jest ona mocno ograniczana. Kiedy spada przejrzystość powietrza spowodowana mgłą lub intensywnymi opadami albo innymi przyczynami ograniczającymi widoczność dla uniknięcia kolizji, lub innego zdarzenia drogowego z innymi uczestnikami ruchu drogowego powinieneś włączyć światła przeciwmgielne. Przepisy homologacyjne jasno określają gdzie i w jaki sposób powinny być montowane te światła w samochodach.

Wyświetlanie 1–36 z 37 wyników

Kiedy włączać światła przeciwmgielne?

Prawo jasno mówi, w którym momencie powinieneś włączyć światła przeciwmgielne. Jeśli podróżujesz i w trakcie tej podróży widoczność się pogorszy, zacznie obficie padać i powstanie ryzyko, że Twój samochód będzie nieodpowiednio widoczny, należy użyć światła przeciwmgielnego. Dokładnie powinno się to stać, kiedy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 metrów. Dla zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy twoim samochodem a samochodami innych kierowców. Wtedy korzysta się ze światła przeciwmgielnego tylnego. Światła przeciwmgielne przednie służą do tego, żebyś doświetlił swój pas ruchu, co pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych zdarzeń drogowych. Światła przeciwmgielne przednie skonstruowane są w ten sposób, żeby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka. Tylne są po to, żeby w trakcie gęstej mgły kierowcy jadący za Tobą widziały, w jakiej odległości od nich się poruszasz.

Jak i gdzie są prawidłowo zamontowane światła przeciwmgielne?

Przepisy homologacyjne jasno mówią gdzie i w jaki sposób powinny być zamontowane światła przeciwmgielne. Przednie mają zadanie doświetlać jezdnię przed nami, ale jednocześnie nie mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka dlatego w Polsce i w Europie montuje się je możliwie jak najniżej, czyli na wysokości ok. 25 centymetrów. Światła przeciwmgielne przednie to dodatkowe halogeny, które w samochodach montowane są na samym dole przedniego zderzaka. Światło emitowane z halogenów może być barwy białej lub selektywnej żółtej. Przednie halogeny mogą też posłużyć do doświetlania zakrętów na krętej drodze, która jest w odpowiedni sposób oznaczona. Przednie światła przeciwmgielne nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej wybierać te samochody, które je posiadają. Światła przeciwmgielne tylne o barwie czerwonej montowane są w postaci osobnej lampy w tylnym zderzaku. Często jest tak, że są zespolone z lampami tylnymi, ale nie bliżej niż 10 centymetrów od światła STOP. Montowane są nie niżej niż 25 centymetrów od nawierzchni i nie wyżej niż 100 centymetrów nad jezdnią.