Płyny chłodnicze to ciecze eksploatacyjne, które mają duży wpływ na pracę silnika i kondycję Twojego samochodu. Żeby móc użytkować samochód prywatny lub służbowy, stan płynu musi być na odpowiednim poziomie, bo w innym przypadku może dojść do uszkodzenia silnika z powodu jego przegrzania. Kiedy dojdzie do ubytku płynu w trakcie podróży, kontynuowanie jej bez uzupełnienia płynu chłodniczego nie jest możliwe. Płyny chłodnicze dostępne w naszym sklepie internetowym Olejada.pl pozwolą Ci bezpiecznie ruszyć w każdą podróż niezależnie od pory roku.

Wyświetlanie 1–36 z 39 wyników

Czy woda może zastąpić płyny chłodnicze?

Płyny chłodnicze podobnie jak oleje silnikowe muszą cechować się odpornością na wysokie temperatury. Pracują w środowisku gdzie temperatura wrzenia, skłonność do pienienia, lepkość i jakość wykonania są kluczowymi parametrami wyboru. Sklep internetowy Olejada.pl posiada w swoim asortymencie płyny chłodnicze wyprodukowane we wszystkich trzech technologiach. Najpopularniejszym znanym płynem chłodniczym jest woda, która bardzo dobrze odprowadza ciepło. Niestety ma kilka wad, które ja eliminują i sprawiają, że stosowanie płynów chłodniczych przynosi więcej korzyści. Woda ma dość niską temperaturę wrzenia, płyny chłodnicze dostępne w naszym sklepie internetowym mogą znieść wyższe temperatury. Pamiętaj też, że woda zamarza w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza, co sprawia, że zimą jest całkowicie wykluczona.

Jaki skład mają płyny chłodnicze?

Płyny chłodnicze również nie są sobie równe, dlatego warto wiedzieć czego od nich wymagać i jak płyn użyć w swoim samochodzie. Płyny chłodnicze rozróżniamy po technologii ich produkcji, czyli:

  • IAT – technologia dodatków nieorganicznych, dobrze sprawdza się w silnikach z żeliwnym blokiem i aluminiową głowicą, jeśli jest wymieniany co dwa lata, bo płyn produkowany w tej technologii szybko traci swoje właściwości. Zawartość krzemianów i azotanów tworzy wewnętrzną barierę ochronną na całej powierzchni układu chłodzenia.
  • OAT – technologia oparta na wzbogacaniu składu płynu chłodniczego dodatkiem kwasów organicznych. Nie stosuję się w ich produkcji krzemianów, przez co tworzą cieńszą warstwę ochronną. Nie znaczy to, że jest mniej skuteczna, dzięki temu łatwiej przyjmują i oddają ciepło niż te w technologii IAT. Stosowane są w nowych samochodach, tych, w których chłodnicach nie ma lutów ołowiowych. Wytrzymują eksploatację nawet do 5 lat, jednocześnie lepiej chłodząc i lepiej zabezpieczają.
  • HAOT – technologia hybrydowa łączy dodatki organiczne z krzemianowymi. Można nimi zastąpić płyny IAT, dzięki temu zyskasz lepszą ochronę przeciwkorozyjną i długi czas eksploatacji między wymianami.

Płyny chłodnicze można też rozróżniać po ich kolorze, niestety nie zawsze producenci płynów są rzetelni w ich oznaczaniu dlatego najlepiej nie mieszać ich ze sobą i korzystać ze sprawdzonych marek. W naszym sklepie Olejada.pl znajdziesz płyn, który jest zalecany do twojego samochodu przez jego producenta i nie tylko.