Światła przeciwmgielne przednie to obecnie stosowane w standardzie światła, których użycie jest ściśle określone przepisami prawa. Wielu kierowców używa halogenów, bo tak potocznie można określić światła przeciwmgielne przednie, nie zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem wykorzystując je zamiast świateł do jazdy dziennej. Światła halogenowe często są łączone ze światłami doświetlającymi zakręty i uruchamiają się podczas manewrowania kierownicą. Jest to na tyle przydatna funkcjonalność, która pozwala w bezpieczny sposób prowadzić samochód na krętych drogach, przy niskiej widoczności.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 34

Kiedy włączać światła przeciwmgielne przednie?

Prawo jasno mówi, w którym momencie powinieneś włączyć światła przeciwmgielne przednie. Rzęsiste opady deszczu, gęsta mgła, śnieżyca, nagłe pogorszenie pogody w okresie jesienno-wiosennym, kiedy dzień jest dużo krótszy, używanie światła przeciwmgielnego przedniego ma swoje uzasadnienie i pozwala w sposób bezpieczny i komfortowy podróżować. Światła przeciwmgielne przednie służą do tego, żebyś doświetlił swój pas ruchu, co pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych zdarzeń drogowych. Światła przeciwmgielne przednie skonstruowane są w ten sposób, żeby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka. Warto przed wyruszeniem w podróż służbową lub wyjazd prywatny sprawdzić działanie świateł przeciwmgielnych przednich. Jeśli zauważysz, że nie działają, przyczyną usterki może być wypalona żarówka, o czym powinien poinformować Cię komunikat na desce rozdzielczej, jeśli Twój samochód wyposażony jest w komputer pokładowy.

Jak i gdzie są prawidłowo zamontowane światła przeciwmgielne przednie?

Przepisy homologacyjne jasno mówią, gdzie i w jaki sposób powinny być zamontowane światła przeciwmgielne. Przednie mają zadanie doświetlać jezdnię przed nami, ale jednocześnie nie mogą oślepiać kierowców jadących z naprzeciwka, dlatego w Polsce i w Europie montuje się je możliwie jak najniżej, czyli na wysokości ok. 25 centymetrów. To pozwala doświetlić drogę przed nami i uniknąć niepotrzebnych i nieprzyjemnych w skutkach zdarzeń. Doświetlenie jezdni ma większy sens niż oświetlenie horyzontu przed nami, bo widoczność jest dość mała, a czasem mogą pojawić się przeszkody, które mogą spowodować niebezpieczeństwo. Takie jak zerwane gałęzie czy inne tego typu rzeczy. Światła przeciwmgielne przednie to dodatkowe halogeny, które w samochodach montowane są na samym dole przedniego zderzaka. Światło emitowane z halogenów może być barwy białej lub selektywnej żółtej. Przednie halogeny mogą też posłużyć do doświetlania zakrętów na krętej drodze, która jest w odpowiedni sposób oznaczona. Przednie światła przeciwmgielne nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej wybierać te samochody, które je posiadają.