Apteczki, kamizelki, gaśnice, trójkąty to podstawowe wyposażenie Twojego samochodu, które jest niezbędne w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Za ich brak gaśnicy lub trójkąta możesz zostać ukarany mandatem, ponieważ obowiązujące prawo nakłada obowiązek posiadania jej w samochodzie. Są to kolejne dwa elementy wyposażenia samochodu obok oświetlenia tablicy rejestracyjnej obowiązkowe dla każdego pojazdu poruszającego się po naszych drogach. Pomimo tego, że apteczka i kamizelka odblaskowa nie są wymagane, to warto mieć je w swoim aucie.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Apteczki, kamizelki, gaśnice, trójkąty, w co powinien być wyposażony samochód?

Producenci samochodów niezależnie od prawa panującego w kraju, w którym docelowo auto będzie poruszało się po drogach, w standardowym wyposażeniu umieszczają apteczki, kamizelki, gaśnice, trójkąty wynika to z troski o bezpieczeństwo użytkowników dróg. Są to akcesoria, które w sytuacji kryzysowej mogą uratować ludzkie życie. Dlatego, jeśli kupujesz auto używane, warto, jest sprawdzić, czy wszystkie te elementy wyposażenia są. Jeśli nie koniecznie uzupełnił braki, bo mają one wpływ na Twoje bezpieczeństwo. W naszym kraju nie ma prawnego obowiązku posiadania apteczki samochodowej, to znaczy, że nie otrzymasz mandatu za jej brak, ale każdy odpowiedzialny kierowca powinien się w nią wyposażyć. Podobnie jest z kamizelką odblaskową, która nie jest wymagana, ale kiedy wysiądziesz z samochodu w terenie niezabudowanym, automatycznie stajesz się pieszym, więc obowiązuje Cię obowiązek noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Jak poprawnie używać apteczki, kamizelki, gaśnicy i trójkąta?

Samo wyposażenie samochodów w apteczki, kamizelki, gaśnice, trójkąty i inne elementy, które mają wpływ, na Twoje bezpieczeństwo nie sprawi, że te zadziałają automatycznie. Jeśli dojedzie do wypadku lub awarii samochodu, dobrze jest zachować zimną krew i działać w sposób opanowany i rozważny. W apteczce pierwszej pomocy często dołączona jest instrukcja jak jej udzielić, ze względu na to, że działasz w silnym stresie, jest to potrzebne, bo możesz zapomnieć wszystkiego, czego uczyłeś się na kursie pierwszej pomocy. Założenie na siebie kamizelki odblaskowej sprawi, że będziesz widoczny dla innych kierowców poruszających się po drodze. Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, czy Twoja gaśnica nie straciła ważności, nie może Cię zawieźć w momencie, kiedy będziesz tego najbardziej potrzebował. Trójkąta ostrzegawczego użyjesz, kiedy dojdzie do wypadku albo awarii auta, pamiętaj o zachowaniu minimalnej odległości w zależności od miejsca, gdzie do tego doszło:

  • drogi ekspresowe i autostrady to minimum 100 metrów;
  • teren niezabudowany od 30 do 50 metrów od miejsca zdarzenia.

Dodatkowo pamiętaj o włączeniu świateł awaryjnych lub pozycyjnych.

W naszym sklepie internetowym Olejada.pl znajdziesz apteczki, kamizelki, gaśnice, trójkąty, dzięki którym Twoja podróż będzie bezpieczna i komfortowa.