Podobnie jak bez oleju silnikowego trudno sobie wyobrazić pracę maszyny przemysłowej bez oleju hydraulicznego. Dzięki niemu możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie maszyn przemysłowych, rolniczych, maszyn leśnych czy urządzeń załadunkowych. W naszym sklepie internetowym Olejada.pl znajdziesz oleje, filtry i inne akcesoria niezbędne do pracy z ciężkim sprzętem, maszynami przemysłowymi i używaniem samochodów osobowych na co dzień. Zadbaj o stan swoich pojazdów wybierając odpowiednie płyny eksploatacyjne.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20

Jak klasyfikuje się oleje hydrauliczne?

Dla poprawnego wyboru oleju hydraulicznego powstała specjalna klasyfikacja, dzięki której podobnie jak w przypadku olejów silnikowych czy olejów przekładniowych w łatwy sposób będziesz mógł wybrać olej dla swojej maszyny. Na Świecie istnieją dwie normy DIN 51 524 cz. II i III oraz ISO/DIS 6743/4, a uzupełniają je odpowiednie normy krajowe. Dla DIN 51 524 określa się trzy klasy olejów z różnym poziomem jakości:

  • HL,
  • HLP,
  • HVLP.

Odpowiednio dla normy ISO 6743/4 istnieje sześć klas jakości:

  • HH,
  • HL,
  • HR,
  • HM,
  • HG.

Jeśli nie wiesz jakiego oleju użyć, informację o tym znajdziesz w książce serwisowej lub dokumentacji producenta. Dla ułatwienia podpowiemy, że oleje hydrauliczne HL i HLP/HM stosuje się głównie w maszynach, gdzie ograniczona jest zmienność temperatur.

Oleje HVLP/HV idealnie nadają się do sprzętu ruchomego, wykorzystywanego przy pracach ziemnych, sprzętu budowlanego, maszyn rolniczych i pozostałych pracujących w zmiennych warunkach otoczenia.

Kiedy powinno się wymieniać oleje hydrauliczne?

Oleje hydrauliczne wpływają na pracę maszyn przemysłowych. Brak stosowania odpowiedniego oleju może doprowadzić do uszkodzeń i przestojów w pracy, a to wiąże się ze stratami finansowymi. Dlatego ważne jest żeby obserwować to jak wygląda olej, bo jego wygląd może wskazywać na czas wymiany. Jeśli zauważysz zmiany takie jak znaczne przyciemnienie w stosunku do stanu kiedy olej był uzupełniany, to jest już sygnał, który powinien spowodować wymianę. Lepkość oleju hydraulicznego rośnie razem z utlenianiem co może powodować unieruchomienie zaworów lub zatkania filtrów, a to w konsekwencji do awarii. Oleje hydrauliczne w przeciwieństwie do olejów silnikowych wymienia się na podstawie przepracowanych godzin, a nie przejechanych kilometrów. Zazwyczaj dzieje się to mniej więcej co 3 tysiące moto-godzin. Najczęściej producenci podają parametry oraz interwał wymiany olejów hydraulicznych w maszynie. Pamiętaj, że płyny hydrauliczne pracują pod ogromnymi obciążeniami i ciśnieniem dlatego warto robić to regularnie i dość często.