Światła stopu
Światła stopu to najważniejsze światła zaraz po światłach pozycyjnych. Trudno sobie wyobrazić samochód, który jest pozbawiony tych świateł. Światła stopu są niezbędne i mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Włączają się podczas hamowania i informują kierowcę jadącym za Tobą o tym, że zmniejszasz prędkość i należy zachować większy odstęp i ostrożność. Świecą mocniej niż światła pozycyjne i w ten sposób się odróżniają. Często poza światłami zainstalowanymi w lampach tylnych możemy spotkać się z trzecim światłem montowanym na tylnym podszybiu lub na górze nad szybą. Światło stopu to światło ostrzegawcze o barwie czerwonej.
Jaką funkcję spełnia światła stopu?
Światło stopu jest niezwykle przydatne i wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo na drodze. Informuje kierowców jadących za tobą, że rozpoczynasz manewr hamowania i muszą zachować odpowiednią ostrożność. Światła stopu to oświetlenie, którego barwa jest czerwona. Ich natężenie jest tak dobrane, że widać je z odległości co najmniej 30 metrów i nie oślepiają innych użytkowników drogi. Emitują światło o większym natężeniu niż światła pozycyjne, żeby lepiej widoczne w chwili hamowania. Światła stopu włączane są poprzez włącznik w pedale hamulca, mogą być też włączane za pomocą włącznika ciśnieniowego w hydraulicznym układzie hamowania, czyli na przykład w lawetach lub innych przyczepach, które na dyszlu mają zamontowany hydrauliczny układ hamowania. Najczęściej stosuje się żarówki o mocy 21 Wat, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym Olejada.pl
Jakie są typowe usterki dla światła stopu?
Sprawność światła stopu możesz sprawdzić samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby. W momencie naciśnięcia pedału hamulca powinny zacząć świecić światła stopu. Wtedy, jeśli ktoś pomaga Ci sprawdzić oświetlenie, od razu zauważy czy światła uruchamiają się prawidłowo. Jeśli natomiast jesteś sam, w łatwy sposób możesz sprawdzić, czy światła w Twoim samochodzie się zapalają. Podjedź do ściany w garażu lub bloku, naciśnij hamulec i obserwuj w lusterku wstecznym, czy łuna świetlna występuje po całym obrysie Twojego samochodu. Najczęściej występujące usterki dla świateł stopu to awaria włącznika świateł, przepalony bezpiecznik albo zaśniedziałe styki w gnieździe żarówki, a najczęściej jest to przepalenie się żarówki, która ma określoną żywotność. Niesprawne światła stopu to poważny problem, bo mogą doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach zdarzenia drogowego. Jazda bez sprawnych świateł stopu może zakończyć się mandatem, ponieważ jest to wykroczenie.