Układ wspomagania ma duży wpływ na komfort jazdy, płyny do wspomagania są jego istotnym elementem, ponieważ odpowiadają za wiele ważnych zadań. Są równie ważne dla utrzymania ochrony i prawidłowej pracy układu jak na przykład olej silnikowy. Brak wspomagania w Twoim samochodzie nie przeszkodzi Ci w dalszej podróży, natomiast skutecznie Ci ją utrudni, szczególnie w momencie, kiedy będziesz chciał manewrować kierownicą przy niskich prędkościach lub bezpośrednio przy parkowaniu. Aby uniknąć awarii układu wspomagania, trzeba odpowiednio o niego dbać, a w szczególności regularnie wymieniać płyny do wspomagania.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 15

Dlaczego stosujemy w samochodach płyny do wspomagania?

Dla prawidłowego działania układu niezbędne są płyny do wspomagania, bo to one są nośnikiem siły, z jaką kręcisz kierownicą. Inaczej mówiąc, jak płyn jest, kręci się lżej, kiedy go brakuje, trzeba włożyć więcej wysiłku w zmianę położenia kierownicy. Samochody, które nie zostały wyposażone we wspomaganie, przenoszą prawie całą siłę bezpośrednio na koła. Wspomaganie w Twoim samochodzie działa dzięki specjalnej pompie, która tłoczy płyn lub olej do wspomagania pod ciśnieniem i dzięki temu zwiększa się siła, która zmienia położenie kół. Ta mała pompa w połączeniu z płynem do wspomagania pozwala Ci kontrolować ruchy kierownicy z mniejszą siłą niż tą rzeczywiście potrzebną do zmiany kierunku jazdy. Praktycznie całą pracę wykonuje za Ciebie pompa. Stosowane przez Ciebie płyny do wspomagania mają jeszcze jedno ważne zadanie, płyn w układzie wspomagania pełni funkcję smarującą, czyli zmniejsza tarcie metalowych mechanizmów i wydłuża ich żywotność.

Płyny do wspomagania – kiedy należy je wymieniać?

Jeśli układ jest nieszczelny, a płyny do wspomagania tracą swoje właściwości, może dojść do awarii, która może być kosztowna. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć niepotrzebnych wydatków, dbaj o to, żeby w Twoim samochodzie układ był szczelny, a płyn wymieniany regularnie, zanim straci swoje właściwości i doprowadzi do zatarcia pompy. Płyny do wspomagania występują w różnych kolorach, niestety to od producenta zależy jaki kolor będzie miał płyn. Dlatego warto zwrócić uwagę na specyfikację skład i kategorię płynu. Obecnie samochody wyposażane są w pompy mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne. Najlepiej wybrać płyn zalecany przez producenta. Z biegiem czasu i kilometrów płyny do wspomagania tracą swoje właściwości i tylko regularna wymiana może zapobiec przykrym i kosztownym w skutkach awariom. Dla bezpieczeństwa całego układu wymiany należy dokonać mniej więcej co 2-3 lata lub co 100 tysięcy kilometrów. Jeśli przez pomyłkę dolejesz innego płynu niż ten, który masz obecnie w zbiorniczku, konieczna będzie wymiana całego płynu, bo płyny do wspomagania nie powinny być mieszane ze sobą. W naszym sklepie internetowym Olejada.pl znajdziesz duży asortyment płynów i innych akcesoriów do samochodu, które ułatwią Ci jego eksploatacje i podróżowanie prywatnie lub służbowo.