Kierunkowskazy i awaryjne  to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia samochodu obok świateł stopu czy świateł pozycyjnych.  Każdy pojazd, który bierze udział w ruchu drogowym, jest w nie wyposażony po to, żeby sygnalizować innym użytkownikom chęć wykonania manewru i zmiany pasa ruchu lub toru jazdy. Spalona żarówka może spowodować zagrożenie na drodze, dlatego lepiej, żebyś dbał o sygnalizację świetlną w swoim pojeździe. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych w skutkach zdarzeń drogowych i mandatu za brak kierunkowskazu.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

Jaką funkcję spełniają kierunkowskazy i awaryjne?

Kierunkowskazy i awaryjne pojawiły się w pojazdach silnikowych, ponieważ dochodziło do wielu tragicznych w skutkach wydarzeń na drodze. Kiedy pojazdy silnikowe zyskały popularność na początku XX wieku nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Północnej coraz więcej ludzi decydowało się na poruszanie nimi po drogach. Chęć wykonania manewru sygnalizowana była za pomocą ręki. Niestety często dochodziło do sytuacji, że inni kierujący nie zauważyli wyciągniętej ręki lub po prostu było już ciemno. Czas podróży znacznie się skrócił, to zachęcało ludzi do przemieszczania się. W momencie, kiedy chcesz nagle zmienić pas ruchu albo tor jazdy może okazać się, że bez odpowiedniej sygnalizacji kierunkowskazem możesz doprowadzić do kolizji. Nieporozumienia spowodowane brakiem kierunkowskazów i awaryjnych utrudniają jazdę innym użytkownikom drogi. Pierwsze kierunkowskazy wyprodukowane w 1928 roku przez firmę Bosch to były kierunkowskazy ramieniowe ze światełkiem odblaskowym lub lampką. W 1951 roku firma Hella wprowadziła na rynek pierwszą migającą żarówkę dla kierunkowskazu i awaryjnych, a potocznie zwane migacze zostały zamontowane w samochodzie Taunus od Forda i Goliath z firmy Borgwar.

Kierunkowskazy informują innych użytkowników drogi o tym, jak manewr masz zamiar wykonać, a światła awaryjne dają sygnał pozostałym kierowcom, że z jakiegoś powodu auto się nie porusza i należy zachować ostrożność. Dbaj o kondycje swoich kierunkowskazów i awaryjnych, żeby nigdy nie przydarzyła Ci się przykra przygoda w swoim aucie firmowym lub prywatnym. Żarówki, kierunkowskazy i awaryjne kupisz w sklepie internetowym Olejada.pl.

Jakie są typowe usterki kierunkowskazów i awaryjnych w samochodzie?

Kierunkowskazy i awaryjne, to urządzenia elektromagnetyczne, wyposażone w system, który odpowiada za sterowanie całym układem. Odpowiedzialnym za wytworzenie migającego światła jest układ zbudowany z przerywacza, przełącznika, który wyposażony jest w mechanizm umożliwiający automatyczny powrót dźwigni do pozycji wyjściowej oraz żarówki i lampki kontrolnej. Obecnie w samochodach najczęściej stosuje się kierunkowskazy i awaryjne, których żarówki są typu P21W lub PY21W. Często spotyka się też żarówki LED W5W, W16W, W21W, WY21W, WY21W albo PSY24W.

Najczęstszą przyczyną awarii, tak jak w przypadku innego oświetlenia samochodu jest spalona żarówka. Średni okres żywotności takiej żarówki to ok. 250 – 500 godzin.

Czasem może się zdarzyć tak, że awarii ulegnie bezpiecznik, dlatego warto, żebyś miał zapas w samochodzie i mógł go sprawdzić i wymienić. Bezpieczniki najczęściej ukryte są w schowku lub przy kolumnie kierownicy.

Trzecim powodem usterki Twoich kierunkowskazów i awaryjnych może być przerywacz. Wtedy musisz go szukać pod maską lub przy kolumnie kierownicy. Nowy element to wydatek od kilku do kilkudziesięciu złotych. Zanim wybierzesz żarówkę, którą będziesz chciał naprawić kierunkowskazy i awaryjne upewnij się, że jej parametry są zgodne z wyposażeniem twojego auta.