Światła przeciwmgielne to jedne ze świateł zewnętrznych, które montowane są w samochodach dla poprawy ich widoczności w czasie, kiedy jest ona mocno ograniczana i istnieje ryzyko, że samochód jadący za Tobą może Cię nie zauważyć. Kiedy spada przejrzystość powietrza spowodowana mgłą lub intensywnymi opadami deszczu, lub śniegu albo innymi przyczynami ograniczającymi widoczność jak na przykład szybko kończący się dzień i zapadający zmrok. Żeby uniknąć kolizji z samochodem jadącym za Tobą, powinieneś włączyć światła przeciwmgielne. Polskie przepisy drogowe jasno określają, gdzie i w jaki sposób powinny być montowane te światła w samochodach oraz jak ich używać. Wszystko zostało zapisane w art. 30 i 51 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – „Prawo o ruchu drogowym” (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.).

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Kiedy włączać światła przeciwmgielne tylne?

Przytoczona wyżej prawo jasno mówi, w którym momencie powinieneś włączyć światła przeciwmgielne. Jeśli podróżujesz i w trakcie jazdy widoczność znacznie się pogorszy, zaskoczy Cię obficie padający deszcz lub śnieg i powstanie ryzyko, że Twój samochód będzie nieodpowiednio widoczny, należy użyć światła przeciwmgielnego tylnego. Dokładnie powinno się to stać, kiedy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 metrów. Dla zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy Twoim samochodem a samochodami innych kierowców. Wtedy włącz sygnalizację światła tylnego. Światła przeciwmgielne przednie służą do tego, żebyś doświetlił swój pas ruchu, co pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych zdarzeń drogowych. Światła przeciwmgielne przednie skonstruowane są w ten sposób, żeby nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka. Tylne są po to, żeby w trakcie gęstej mgły kierowcy jadący za Tobą widziały, w jakiej odległości od nich się poruszasz.

Jak i gdzie są prawidłowo zamontowane światła przeciwmgielne tylne?

Światła przeciwmgielne tylne o barwie czerwonej montowane są w postaci osobnej lampy w tylnym zderzaku. Często jest tak, że są zespolone z lampami tylnymi, ale nie bliżej niż 10 centymetrów od światła STOP. Montowane są nie niżej niż 25 centymetrów od nawierzchni i nie wyżej niż 100 centymetrów nad jezdnią. Jest to światło, które świeci mocniej niż światło pozycyjne czy postojowe. Montowane jest w standardzie przez wszystkich producentów samochodów, od kiedy zaczęli oni montować oświetlenie w samochodach. Dzięki używaniu światła przeciwmgielnego tylnego samochody, które jada za Tobą, zobaczą Ci w warunkach ograniczonej widoczności z odległości mniejszej niż 50 metrów. Światło przeciwmgielne tylne, zazwyczaj jest 3 punktem obok świateł mijania i pozycyjnych, które pomaga określić lokalizacje i położenie samochodu na drodze. Częstą awaria światła przeciwmgielnego tylnego jest wypalona żarówka. Możesz ją kupić w naszym sklepie internetowym Olejada.pl.