Żarówki samochodowe mają duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Sprawne oświetlenie w Twoim pojeździe sprawia, że jesteś lepiej widoczny podczas poruszania się po drogach dla innych użytkowników ruchu drogowego. Jeśli dojdzie do przepalenia żarówki, powinieneś ja natychmiast wymienić, bo oświetlenie to obowiązkowy element każdego samochodu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce każdy kierowca ma obowiązek poruszania się z włączonymi światłami, dlatego powinieneś zadbać o to, żeby w Twoim samochodzie znalazł się zestaw, w którym będą żarówki samochodowe.

Wyświetlanie 1–36 z 113 wyników

Jak dobrać żarówki samochodowe do świateł montowanych w samochodzie?

Sprawne oświetlenie samochodu to działające i świecące żarówki samochodowe. Samochód wyposażony jest w lampy tylne i reflektory przednie, kierunkowskazy, oświetlenie tablicy rejestracyjnej, oświetlenie deski rozdzielczej, bagażnika, drzwi i wiele innych. Chociaż jest to jeden system, składa się on z wielu mniejszych układów, a co za tym idzie, w każdym z nich występują inne żarówki. W reflektorach, które oświetlają Ci drogę w trakcie jazdy, stosuje się żarówki samochodowe typu H1, H4 i H7. Czasem możesz spotkać inne, takie jak na przykład H2, H9, H11, H15, HB3 lub HB4. Jeśli nie wiesz jaki rodzaj żarówki jest w Twoim aucie, skorzystaj ze specyfikacji technicznej na stronie producenta. W światłach drogowych i mijania mogą być też zastosowane żarniki ksenonowe, których oznaczenia to. D2R, D2S i D1S.

Kierunkowskazy i światła awaryjne wyposażone są w żarówki o symbolach P21W lub PY21W, które są żółte. Żarówka P21W sprawdzi się też w światłach przeciwmgielnych i tylnych lampach, czyli w światłach cofania i postojowych. Najczęściej stosowane w światłach pozycyjnych są żarówki pięciowatowe W5W z przodu i P5W z tyłu. Jeśli przepaliła Ci się żarówka odpowiedzialna za podświetlenie tablicy rejestracyjnej, to najprawdopodobniej będziesz musiał sięgnąć po żarówkę C5W lub W5W. Pozostałe żarówki znajdziesz w naszym sklepie internetowym Olejada.pl

Jaki wpływ na bezpieczeństwo mają żarówki samochodowe?

Jeśli poruszasz się po drodze samochodem, który ma przepalone żarówki samochodowe, to zwiększasz ryzyko kolizji lub wypadku. Dzięki sprawnemu oświetleniu dajesz się zauważyć innym kierującym samochodami poruszającymi się po tej samej drodze oraz sam widzisz więcej. To pozwala reagować szybciej i unikać niepożądanych konsekwencji. Jeśli Twój samochód ulegnie awarii, a Ty pozostawisz go na poboczu, niezbędna jest sygnalizacja światłami postojowymi i awaryjnymi. Twój samochód zostanie zauważony z odległości, która pozwoli go ominąć bez przeszkód.