Światła cofania montowane są we wszystkich pojazdach poruszających się po drogach takich jak samochody, autobusy czy samochody dostawcze i ciężarowe. Według polskiego prawa przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg zarejestrowane po 1 sierpnia 2009 roku również muszą być wyposażone w światła cofania. Barwa światła cofania obowiązkowo musi być biała. Stosuje się je, żeby poinformować innych kierowców o zamiarze cofania, a dzięki białej barwie możesz doświetlić miejsce, w które chcesz wjechać tyłem, kiedy widoczność jest gorsza, bo wykonujesz manewr wieczorem.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Jak sprawdzić, czy światła cofania działają?

Żeby sprawdzić, czy światła cofania w Twoim samochodzie działają, najwygodniej jest poprosić kogoś, żeby zwrócił na nie uwagę, kiedy Ty wrzucisz bieg wsteczny. Wtedy łatwo ocenić czy światło się świeci, czy nie. Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby Ci pomóc, sprawdzenie może okazać się trudne, ale nie niemożliwe. Jeśli parkujesz w garażu podziemnym lub w miejscu zaciemnionym,  gdzie nie dociera słońce, wystarczy, że wrzucisz bieg wsteczny i sprawdzisz w lusterku czy obiekt za Tobą jest oświetlony. Jeśli nie masz takiej możliwości, a robi się ciemno, wystarczy, że ustawisz się przed znakiem drogowym, który jest odblaskowy i odbicie światła cofania powinno go oświetlić, przez co znak zacznie odbijać je, a Ty zobaczysz to w lusterkach. Światło cofania jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Kiedy chcesz zaparkować tyłem, samo włączenie kierunkowskazu nie wystarczy, kierowca, który jest za Tobą, dostanie od Ciebie sygnał, że chcesz parkować tyłem, wtedy kiedy zauważy białe światło wsteczne.

Jakie są typowe usterki światła cofania?

Pierwsza myśl, jaka przyjdzie Ci do głowy, kiedy odkryjesz awarię światła cofania zasugeruje, że to przepalona żarówka. W większości przypadków na pewno tak będzie. A co jeśli wymiana popularnie stosowanej żarówki P21W lub W21W nie pomoże? To znaczy, że źródło awarii jest inne. Każdy samochód musi mieć sprawne światła cofania, bo bez działającego oświetlenia  zewnętrznego trudno jest poruszać się po drogach i unikać niebezpieczeństwa. Dlatego w momencie, kiedy zorientujesz się, że awaria jest poważniejsza, powinieneś sprawdzić, czy bezpiecznik się nie przepalił. Często jest tak, że jeden bezpiecznik odpowiada za działanie całych lamp, więc kiedy stracisz wszystkie światła z tyłu, warto zajrzeć do puszki z bezpiecznikami. Co, jeśli bezpiecznik jest dobry, światła cofania dalej nie świeca? Koniecznie sprawdź umiejscowienie wkładki w lampie, bo może być tak, że nie wkładka nie styka poprawnie i obwód nie jest zamknięty i nie ma dopływu prądu. Czasem może dojść do rozłączenia czujnika cofania, który jest w skrzyni biegów. Umieszczone w niej gniazdo i wtyczka potrafi się rozłączyć powodując awarię światła cofania. Warto sprawdzić też przewody doprowadzające prąd do lampy. Najlepiej jak sprawdzisz je za pomocą multimetra. W naszym sklepie internetowym Olejada.pl znajdziesz wszystkie niezbędne żarówki i akcesoria oraz płyny eksploatacyjne, które pomogą Ci zadbać o samochody prywatne i służbowe.