Filtry różnego rodzaju montowane są w każdym samochodzie i każdy z nich odpowiada za zatrzymanie na sobie zabrudzeń i zanieczyszczeń, które mogą spowodować zatarcie i uszkodzenie silnika. W trakcie, kiedy użytkujesz swojego samochodu, filtry się zużywają podobnie jak oleje i płyny eksploatacyjne. Dlatego ważne jest ich regularna wymiana i dbanie o ich stan. Filtry powietrza i kabinowe powinny być wymieniane równie często, jak pozostałe. Pierwszy z nich odpowiada za ochronę silnika, drugi natomiast poprawia jakość powietrza w środku auta i ma wpływ na działanie układu ogrzewania.

Wyświetlanie 1–36 z 526 wyników

W jaki sposób filtry zabezpieczają silnik w Twoim aucie?

Żeby filtry spełniały swoje funkcje, muszą być w dobrej kondycji. Odpowiadają za oczyszczanie z zanieczyszczeń paliwa, powietrza i oleju. Dzięki czemu silnik i poszczególne podzespoły mogą w sposób niezakłócony pracować bez awarii. Filtry powietrza, które obecnie głównie produkuje się z papieru, muszą uchronić jednostkę napędową przed zanieczyszczeniami. Jest to ważne, ponieważ obecnie produkowane silniki są poddawane tak zwanemu downsizingowi i to właśnie przez to większą rolę odgrywa powietrze w momencie spalania mieszanki.

Filtry oleju są najważniejszymi filtrami chroniącymi silnik. Dzięki swojej czułości są skuteczniejsze i wyłapują drobinki metalu oraz te zanieczyszczenia, którym udało się przedostać przez filtr powietrza. Z czasem w zbiorniku z paliwem może nagromadzić się wiele różnych zanieczyszczeń, dlatego filtry paliwa są umieszczane pod podłogą lub bezpośrednio w zbiorniku paliwa i są częścią pompy paliwowej. Uszkodzony filtr paliwa może doprowadzić do unieruchomienia pojazdu i uszkodzenia wtryskiwaczy oraz utraty mocy. Pozostałe filtry takie jak filtry kabinowe czy filtry hydrauliczne są równie ważne do prawidłowego działania systemów ogrzewania, czy hydraulicznych w maszynach, dlatego ich stan nie powinien odbiegać od pozostałych.

Kiedy powinno się wymieniać filtry w samochodzie?

Producenci zalecają wymieniać filtry po przejechaniu odpowiedniej ilości kilometrów lub po wykonanej pracy liczonej w motogodzinach. Można się z tym zgodzić i utrzymywać tempo wymian według tych wskazań, ale są sytuacje, w których sam będziesz wiedział, że już ten czas nadszedł i lepiej zabrać się za wymianę. Filtry podobnie jak oleje i płyny eksploatacyjne się zużywają. Jeśli zaobserwujesz spadek mocy, parujące w środku szyby lub nieprzyjemny zapach z nawiewów powietrza, to możesz już zamawiać filtry powietrza, kabinowe i paliwowe z naszego sklepu internetowego Olejada.pl Filtry Oleju zawsze wymieniaj w momencie wymiany oleju silnikowego. Pozostałe filtry również powinny być w tym czasie wymienione, bo im częściej to robisz, tym dłużej cieszysz się jazdą swoim samochodem prywatnym lub służbowym bez awarii.