Tachografy to urządzenia cyfrowe lub analogowe, które rejestrują każde działanie pojazdu i kierowcy. Odnotowują one każdy przejechany kilometr, każdą minutę pracy kierowcy, chwilową prędkość, czas prowadzenia auta, czas przerwy tak zwanej pauzy oraz inne prace. Tachografy analogowe dodatkowo rejestrują moment ich otwarcia. Wydruki, które tachografy przygotowują, najczęściej wypalane są na specjalnym papierze do tachografu lub tarczach.

Wyświetlanie jednego wyniku

W jakich samochodach montowane są tachografy?

Zgodnie z obowiązującym prawem tachografy montuje się we wszystkich samochodach o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz w pojazdach do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Czyli tachografy znajdziesz w autach ciężarowych, autobusach, busach, które przewożą ludzi. Jest pewna grupa pojazdów, która nie musi mieć zamontowanego tachografu. Te pojazdy muszą spełniać określone warunki, żeby mogły sobie pozwolić, na brak tachografu. Od 1 maja 2006 roku montowane są w pojazdach wyłącznie cyfrowe tachografy, których wydruki drukowane są na papierze do tachografu, który wygląda podobnie do papieru do kas fiskalnych. Tachografy mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz warunki pracy kierowców. Dzięki rejestracji każdej minuty pracy lub odpoczynku kierowcy skutecznie można walczyć z przemęczeniem u kierowców, co bezpośredni przekłada się na liczbę zdarzeń drogowych. Rada Unii Europejskiej, Parlament Europejski oraz komisja Europejska zapowiedziały, że będą prowadzić do tego, żeby tachografy były montowane również w pojazdach o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5tony.

Jak obsługiwać tachografy?

Tachografy nie są skomplikowanymi urządzeniami. Dlatego podczas użytkowania takiego tachografu nie będziesz mieć problemu z jego obsługą, w szczególności z tymi cyfrowymi. Dane z tachografu należy przechowywać przez 12 miesięcy, dlatego odczyt danych i regularne ich drukowanie powinno odbywać się w zależności od źródła:

  • z karty kierowcy co 28 dni,
  • z samochodu co 90 dni,

Podczas kontroli, uprawniona do tego osoba może poprosić o przygotowanie wydruku z tachografu.

Dlatego miej zawsze przy sobie zapas papieru do tachografu. Tachografy cyfrowe zapisują wszystkie dane we wbudowanej pamięci i na karcie kierowcy. Podczas zmiany czasu na letni i zimowy należy pamiętać, żeby zmienić godzinę tachografu, tak żeby uniknąć błędnych pomiarów i nieprzyjemności związanych ze złą godziną na wydruku.