Jakie są oznaczenia oleju silnikowego?

Wpis

Olej silnikowy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Jego zadaniem jest nie tylko smarowanie ruchomych części silnika, ale także odprowadzanie ciepła oraz oczyszczanie silnika z zanieczyszczeń. Wybór odpowiedniego oleju do silnika może być czasem trudny i skomplikowany, ze względu na różnorodność dostępnych na rynku rodzajów olejów oraz ich specyfikacje. W tym artykule omówimy więc, jakie są oznaczenia oleju silnikowego, co oznaczają poszczególne symbole na etykietach olejów i jak je odczytywać, aby wybrać olej odpowiedni do naszego samochodu. Pozwoli to uniknąć potencjalnych problemów z silnikiem, a także przedłużyć jego żywotność.

Jak odczytać etykiety oleju silnikowego?

Odczytanie etykiet oleju silnikowego jest ważne, aby wybrać odpowiedni olej do Twojego silnika. Oto jak odczytać etykiety oleju silnikowego:

 • Klasa lepkości — Na etykiecie znajduje się oznaczenie klasy lepkości oleju. Zazwyczaj składa się ona z dwóch liter, np. 5W-30. Pierwsza litera oznacza klasę lepkości przy niskich temperaturach (W – winter), a druga litera oznacza klasę lepkości przy wysokich temperaturach. Im niższa liczba przy pierwszej literze, tym olej jest bardziej płynny w niskich temperaturach, co ułatwia rozruch silnika zimą. Im wyższa liczba przy drugiej literze, tym olej jest bardziej odporny na wysokie temperatury.
 • Normy i certyfikaty — Na etykiecie mogą być oznaczone normy i certyfikaty, np. API, ACEA, ILSAC, JASO itp. Oznaczenia te świadczą o jakości oleju i jego zgodności z normami i wymaganiami stawianymi przez producentów samochodów.
 • Specyfikacje — Na etykiecie mogą być również określone specyfikacje oleju, np. VW 502.00, MB 229.5 itp. Specyfikacje te oznaczają, że olej jest odpowiedni do użytku w określonych typach silników.
 • Rodzaj silnika — Na etykiecie oleju powinno być zaznaczone, do jakiego typu silnika jest przeznaczony, czyli benzynowego, diesla lub zasilanego gazem LPG.
 • Producent — Na etykiecie powinien być również podany producent oleju, a także numer seryjny, data produkcji i dane kontaktowe producenta.
 • Inne informacje — Etykieta może zawierać również informacje na temat właściwości oleju, np. czy jest to olej syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny, jakie ma właściwości antykorozyjne, antyoksydacyjne i antypianowe, a także jakie ma parametry smarności.

Odczytanie etykiet oleju silnikowego jest ważne, ponieważ pozwala nam na wybór odpowiedniego oleju, który spełni wymagania naszego silnika i zapewni jego długotrwałą pracę.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru oleju silnikowego?

Producent samochodu zawsze określa, jakiego rodzaju olej powinien być stosowany w silniku. Należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi samochodu, aby dowiedzieć się, jaki olej będzie najlepszy i spełnia wymagania producenta samochodu. Oleje silnikowe są zaprojektowane do pracy z różnymi rodzajami silników. Należy upewnić się, że wybrany olej jest odpowiedni dla silnika w Twoim samochodzie — benzynowego, diesla lub zasilanego gazem LPG. Klasa lepkości oleju powinna być odpowiednia dla Twojego silnika. Zazwyczaj producenci samochodów określają, jakiej klasy lepkość oleju jest wymagana. Warunki, w jakich użytkujesz samochód, mają wpływ na wybór odpowiedniego oleju. Wysokie temperatury, jazda w mieście lub w terenie, częste rozruchy i zimne warunki mogą wymagać innej klasy lepkości olejów silnikowych lub dodatkowych właściwości oleju, takich jak ochrona przed korozją czy zwiększona odporność na zużycie. Cena oleju silnikowego może być ważnym czynnikiem podczas wyboru. Należy jednak pamiętać, że wybór tańszego oleju, który nie spełnia wymagań producenta samochodu, może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika i długoterminowych kosztów napraw. Warto wybierać oleje silnikowe, które posiadają normy i certyfikaty, takie jak API, ACEA, ILSAC, JASO itp. Oznaczenia te świadczą o jakości oleju i jego zgodności z normami i wymaganiami stawianymi przez producentów samochodów. Wybierając olej silnikowy, warto wybierać marki znanych i renomowanych producentów, którzy mają długoletnie doświadczenie w produkcji olejów silnikowych i oferują wysoką jakość i niezawodność produktów.

Jak oznaczane są oleje do silników diesla, silników benzynowych i silników z LPG?

Oleje silnikowe są oznaczane zgodnie z normami i oznaczeniami międzynarodowymi. Oznaczenia te wskazują na właściwości i zastosowanie danego oleju, a także na normy, którym musi odpowiadać. Powstała klasyfikacja olejów silnikowych, która ułatwia wybór odpowiedniego oleju osobom, które nie mają dużej wiedzy na temat motoryzacji.

Oleje do silników diesla są oznaczane literami C i cyframi, np. C2, C3, C4. Litery C oznaczają normy i wymagania stawiane przez producentów samochodów z silnikami diesla. Cyfry natomiast określają klasę lepkości oleju i inne parametry, takie jak poziom detergentów, zabezpieczenia przed korozją itp. Oleje do silników benzynowych są oznaczane literami S i cyframi, np. SAE 5W-30. Litery S oznaczają normy i wymagania stawiane przez producentów samochodów z silnikami benzynowymi. Cyfry natomiast określają klasę lepkości oleju i inne parametry, takie jak poziom detergentów, zabezpieczenia przed korozją itp. Oleje do silników z LPG są oznaczane literami LPG i cyframi, np. LPG 5W-40. Litery LPG oznaczają specjalne wymagania, jakie musi spełniać olej, aby był odpowiedni dla silników zasilanych gazem LPG. Cyfry natomiast określają klasę lepkości oleju i inne parametry.

Warto jednak pamiętać, że niektóre oleje są kompatybilne z różnymi rodzajami silników i mogą mieć na opakowaniu oznaczenia dotyczące wszystkich trzech rodzajów silników (diesel, benzynowy, LPG). Przed zakupem oleju należy zawsze sprawdzić zalecenia producenta samochodu co do rodzaju i klasy oleju, które powinny być stosowane w konkretnym modelu.

Co oznaczają litery i liczby na opakowaniu oleju silnikowego?

Na etykietach olejów znajdziesz oznaczenia, które na pierwszy rzut oka nic Ci nie mówią. Po prostu bierzesz to, co ktoś Ci przedyktował. Każdy symbol ma znaczenie:

 1. Lepkość — oznaczenie literowe przedzielone liczbą, np. 5W-30 lub 10W-40. Pierwsza litera oznacza klasę lepkości przy niskiej temperaturze (W – Winter), a druga litera oznacza klasę lepkości przy wysokiej temperaturze. Liczby przedzielone myślnikiem określają zakres lepkości oleju w zależności od temperatury.
 2. API (American Petroleum Institute) – oznaczenie dla olejów silnikowych stosowanych w samochodach z silnikami benzynowymi. Oznaczenia to S (Service) i C (Commercial). S oznacza, że olej jest przeznaczony do stosowania w samochodach osobowych, a C w samochodach ciężarowych.
 3. ACEA (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) – oznaczenie dla olejów silnikowych stosowanych w samochodach produkowanych w Europie. Oznaczenia to A (benzyna) i B (diesel). Dodatkowe litery i cyfry określają wymagania dotyczące m.in. zużycia i ochrony przed zużyciem.
 4. JASO (Japanese Automotive Standards Organization) – oznaczenie dla olejów silnikowych stosowanych w samochodach produkowanych w Japonii. Oznaczenia to MA (dla motocykli z mokrymi sprzęgłami) i MB (dla motocykli z suchymi sprzęgłami).
 5. ILSAC (International Lubricant Standardization and Approval Committee) – oznaczenie dla olejów silnikowych stosowanych w samochodach produkowanych na rynku północnoamerykańskim. Oznaczenia to GF-5 (dla benzynowych silników) i GF-6 (dla benzynowych i hybrydowych silników).

Oznaczenia te pomagają użytkownikom wybrać odpowiedni olej do swojego samochodu, który zapewni optymalną ochronę silnika i wydajność pojazdu.