Czyszczenie deski rozdzielczej i elementów plastikowych— jak robić to dobrze i skutecznie?

Wpis

Czyszczenie deski rozdzielczej i elementów plastikowych w samochodzie jest ważne, aby utrzymać auto w czystości i dobrym stanie technicznym. Regularne usuwanie kurzu, brudu i zanieczyszczeń z deski rozdzielczej oraz elementów plastikowych nie tylko poprawia estetykę wnętrza, ale także pomaga chronić przed przedwczesnym zużyciem i uszkodzeniami. Należy też pamiętać, że nagromadzony kurz i inne zanieczyszczenia, to również siedlisko dla różnych roztoczy i alergenów oraz bakterii, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia Twojego lub twoich bliskich i pasażerów.

W tym artykule dowiesz się jak wyczyścić kokpit domowymi sposobami oraz profesjonalnymi kosmetykami i akcesoriami.

Jak zadbać o deskę rozdzielczą i elementy plastikowe w Twoim samochodzie?

Jeśli zastanawiasz się jak zadbać o deskę rozdzielczą i elementy plastikowe w Twoim samochodzie wiedz, że dbanie o właściwy wygląd deski rozdzielczej i plastikowych elementów nie jest niczym trudnym. Czyszczenie kokpitu samochodu oraz czyszczenie plastików regularnie pozwoli Ci na pozbycie się brudu i kurzu, który jest siedliskiem alergenów oraz bakterii. Nie musisz być profesjonalistą, wystarczy Ci kilka prostych akcesoriów, które możesz kupić w naszym sklepie internetowym. Jeśli masz już wszystkie potrzebne narzędzia i preparaty myjące oraz kosmetyki możesz zaczynać czyszczenie wnętrza samochodu.

Oto lista rzeczy, których potrzebujesz:

  • miękka ściereczka z mikrofibry,
  • odkurzacz,
  • środek czyszczący do plastików, my polecamy te,
  • szczotka z miękkim włosem, żeby nic nie porysowała,
  • wiaderko lub miska z ciepłą wodą.

Następnie postępuj według następujących po sobie etapów. Usuń luźny brud i zanieczyszczenia z pomocą odkurzacza. Dokładnie odkurz całe wnętrze, żeby mieć pewność, że pozostałości kurzu nie będą unosiły się w powietrzu. To pozwoli Ci wykonać czyszczenie kokpitu dokładnie i skutecznie. Jak wszystko zostanie dokładnie odkurzone, zastosuj środek czyszczący do kokpitu i plastików. Pamiętaj, że środek należy aplikować na ściereczkę z mikrofibry, a nie bezpośrednio na element. Dzięki temu unikniesz plam i zacieków, które po wyschnięciu będą Cię irytowały za każdym razem, kiedy będziesz jechał autem. Nie wygląda to dobrze i może pozostawić ślady na długi czas. Na trudne plamy stosuj specjalne środki odplamiające. Pamiętaj, żeby na koniec wypolerować ściereczką z mikrofibry całą powierzchnię deski rozdzielczej i elementów plastikowych. Proces regularnie powtarzaj, bo pielęgnacja kokpitu jest łatwiejsza, jeśli nie nagromadzi się w środku dużo zabrudzeń. Zaplanuj sobie kompleksowe mycie i odkurzanie środka auta minimum co dwa tygodnie, jeśli autem jeździsz mało, jeśli auta używasz często, jeździsz z dziećmi, raz na tydzień do niezbędne minimum. Dzięki temu elementy plastikowe we wnętrzu auta oraz elementy kokpitu będą wyglądały jak nowe. Deska rozdzielcza samochodu jest w pewnym stopniu wizytówką właściciela pojazdu, dlatego warto o nią dbać, żeby zrobić dobre wrażenie na pasażerach.

Jakie są najlepsze sposoby na usuwanie kurzu i zabrudzeń z deski rozdzielczej?

Najlepsze sposoby na usuwanie kurzu i zabrudzeń z deski rozdzielczej, to te najprostsze. Wystarczy dobry preparat do czyszczenia, ciepła woda odkurzacz i miękka ściereczka. Wiele elementów wnętrza samochodu jest elektrostatycznych i przyciąga drobinki kurzu, które osiadają na nich. Deskę rozdzielczą należy przetrzeć wilgotną ściereczką, zanim zaczniemy używać preparatów do tworzyw sztucznych. Pielęgnację kokpitu warto rozpocząć od pozbycia się warstwy brudu. Odkurzaczem zbierzesz zabrudzenia z miejsc, których plastikowa końcówka rury nie porysuje. Pozostałe elementy deski rozdzielczej oczyść miękką szczotką, pędzelkiem lub wcześniej wspomnianą ściereczką z mikrofibry. Jeśli masz dostęp do kompresora, możesz niektóre miejsca czyścić, wydmuchując brud sprężonym powietrzem. Czyszczenie plastików samochodowych to nie tylko czyszczenie tego, co widać, ale i tego, czego nie dostrzegasz na pierwszy rzut oka. Pamiętaj, że najwięcej kurzu gromadzi się w kratkach nawiewu i to one są elementem drogi, jaką pokonują zanieczyszczenia z zewnątrz. Nawiewy możesz wyczyścić, nakładając na coś długiego cienką ściereczkę lub za pomocą pędzelka, który ma odpowiednio długi włos.

Jakie są bezpieczne produkty i narzędzia, których warto używać podczas czyszczenia elementów plastikowych?

Regularna pielęgnacja kokpitu powinna być bezpieczna dla czyszczonej powierzchni. Profesjonalny środek do mycia nie tylko czyści, ale i chroni powierzchnie kokpitu. W naszym sklepie internetowym Olejada.pl znajdziesz środki, dzięki którym wyczyszczenie deski rozdzielczej jest dużo prostsze. Bezpieczne produkty, to przede wszystkim spraye do czyszczenia, ściereczki nasączone bezpiecznymi środkami czyszczącymi.

Jak chronić deskę rozdzielczą i elementy plastikowe przed uszkodzeniami i blaknięciem?

Gruntowne czyszczenie kokpitu sprawia, że elementy plastikowe odzyskują swój dawny blask. Samo czyszczenie kokpitu to jedynie pozbycie się brudu, dlatego zabezpiecz deskę rozdzielczym dressingiem. Uchroni to czarne elementy kokpitu przed blaknięciem. Regularne czyszczenie plastików wewnętrznych pozwala utrzymać ich oryginalny wygląd przez długie lata.

Jakie są korzystne nawyki, które pomagają utrzymać czystość deski rozdzielczej i elementów plastikowych w każdym samochodzie?

Utrzymanie czystości plastików wewnątrz auta to przede wszystkim regularne sprzątanie samochodu. Tak samo, jak regularnie tankujesz, żeby jechać dalej, powinieneś regularnie pozbywać się kurzu i zabrudzeń z wnętrza auta. Czyszczenie wnętrza pojazdu nie jest niczym skomplikowanym. Możesz robić to w zaciszu własnego garażu lub na myjni samoobsługowej. Dbaj o swoje auto tak samo, jak dbasz o siebie i swój dom.