Światła postojowe nie należą do obowiązkowego wyposażenia produkowanych obecnie samochodów, ale producenci decydują się na nie, bo ich popularność wśród kierowców nie słabnie, a w praktyce już wiele razy okazały się one przydatne w ruchu drogowym. Światła postojowe zapewniają bezpieczeństwo i są tak samo funkcjonalne, jak kierunkowskazy i awaryjne. Szczególnie przydatne są, kiedy zapadnie zmrok lub warunki nie sprzyjają dostatecznej widoczności, a Ty musisz zatrzymać się przy drodze. Kiedy są włączone, Twój samochód jest widoczny z większej odległości niż normalnie, a same światła postojowe sygnalizują innym kierowcom, że stoisz na poboczu.

Wyświetlanie 1–36 z 42 wyników

Kiedy włączać światła postojowe?

Wszystkie obecnie produkowane samochody wyposażone są w światła postojowe, które stanowią podstawę ich wyposażenia. Wielu kierowców myli je ze światłami mijania. Żebyś mógł uruchomić światła postojowe, musisz wyłączyć silnik i pozostawić kluczyk w pozycji zapłonu. Kilku producentów samochodów decyduje się na przystosowanie przełączników świateł tak, że światła postojowe mają swoją dodatkową pozycję. Zdecydowana większość producentów stosuje żarówki o mocy 5 watów montowane w światłach postojowych, najczęściej wykorzystywane są żarówki o oznaczeniach:

  • W5W – montowane z przodu,
  • P5W – montowane z tyłu.

Przepisy mówią, że światła postojowe w samochodzie powinny być wykorzystane przez Ciebie na postoju lub w trakcie zatrzymania auta, kiedy widoczność jest niedostateczna. Światła postojowe włącza się od strony środka jezdni, w pojazdach, które nie posiadają przyczepy i w takich, których łączna długość nie przekracza 6 metrów długości i 2 metrów szerokości.

Gdzie umiejscowione są światła postojowe?

Światła postojowe często nazywane postojówkami uruchamia się podobnie jak kierunkowskazy, a ich oznaczenie na desce rozdzielczej to litera „P” z odchodzącymi od niej promieniami, symbolizującymi światło. Montuje się je w ilości dwóch lub czterech sztuk z przodu i z tyłu samochodu. Przednie mają barwę białą, a te z tyłu czerwone albo pomarańczowe, w zależności od tego, czy żarówka jest w kloszu kierunkowskazu lub bocznym świetle pozycyjnym. Światła postojowe najczęściej są w kloszu wspólnie z innymi światłami, a ich instalacja elektryczna powinna pozwolić na włączenie ich po jednej stronie pojazdu. Dokładnie mówi o tym ustawa z 2015 roku. Według wytycznych nie mogą znajdować się dalej niż 400 mm od obrysu samochodu. W naszym sklepie internetowym Olejada.pl możesz kupić żarówki, które podczas awarii szybko wymienisz i w bezpieczny sposób będziesz mógł dokonać postoju na poboczu. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, a także Twoich pracowników i sprawdzaj regularnie działanie oświetlenia w samochodach, z których korzystasz Ty lub współpracownicy.