Oleje to substancje, bez których nie można wyobrazić sobie pracy wielu maszyn, narzędzi, samochodów i innych rzeczy, które wymagają smarowania elementów podczas wykonywania zadań. Dbając o odpowiednio o oleje, możesz wydłużyć żywotność silników i innych elementów unikając awarii i kosztownych napraw. Ciężko sobie wyobrazić pracę, jaka wykonują elementy metalowe w ciężkich warunkach bez odpowiedniego smarowania. Oleje powinieneś wymieniać regularnie, stosując smarowanie zalecane przez producenta auta, maszyny lub ciągnika rolniczego.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3

Czy można ze sobą mieszać różne oleje?

Oleje dostępne na rynku są produkowane pod konkretne zastosowania. Dlatego nie powinno łączyć się lub mieszać olejów ze sobą, bo każdy z nich ma inne właściwości i został przystosowany do pracy w innych warunkach. Oleje silnikowe najczęściej wykorzystywane do smarowania silników w samochodach osobowych, ciężarówkach, motocyklach pracują w innym zakresie temperatur i pod innym obciążeniem niż oleje przekładniowe.  Mogą być użyte jedynie do wytworzenia mieszanki z benzyną i użycia ich w niektórych agregatach prądotwórczych i kosiarkach. Oleje hydrauliczne lub oleje przemysłowe mają zupełnie inną gęstość i odpowiadają za odpowiednią pracę maszyn przemysłowych i hydraulicznych. Każdy producent rekomenduje oleje, jakie powinieneś używać w pracy z tymi urządzeniami. Oleje do ciągników i maszyn przystosowane są do pracy w ciężkich warunkach i trudnym terenie, dlatego nie powinno się stosować w trakcie pracy zwykłych olejów, bo może to skutkować awarią.

Jak często wymieniać oleje?

Każdy producent przekazuje informacje, jak często jego oleje powinny być wymieniane. Oleje powinieneś wymieniać z zachowaniem odpowiedniego limitu kilometrowego lub monitorując motogodziny pracy maszyn, których praca liczona jest w godzinach, a nie kilometrach. Czasem warunki, w jakich oleje pracują, różnią się od tych laboratoryjnych i zwyczajnie są trudniejsze, dlatego powinieneś pamiętać, żeby sprawdzać też olej pod kątem lepkości i jakości, czyli zwyczajnie sprawdzić, czy kolor się nie zmienił.

Producenci samochodów rekomendują wymiany co 30 tysięcy kilometrów, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby robić to częściej, dla zachowania lepszej pracy silnika. To samo dotyczy maszyn przemysłowych, ciągników i maszyn rolniczych. Dbanie o jakość oleju powoduje lepsze wykonywanie pracy i zwiększa prawdopodobieństwo uniknięcia awarii. Jeśli Twoje maszyny lub pojazdy nie wykonują nawet minimum pracy i są rzadko używane, pamiętaj, żeby oleje wymieniać raz na rok.