Filtry paliwa montowane są w samochodach po to, aby chronić układ zasilania i układ wtryskowy przed uszkodzeniem spowodowanym zanieczyszczeniami oraz korozją części samochodu. Zanieczyszczenia mogą przedostać się do paliwa podczas produkcji, transportu lub magazynowania. Przez odpowietrznik w zbiorniku mogą dostać się cząstki wody i woda, zadaniem filtra paliwa jest zatrzymanie ich na sobie i zapobieganie awariom układu paliwowego w Twoim samochodzie.

Wyświetlanie 1–36 z 90 wyników

Jak dobrać filtry paliwa, żeby skutecznie chroniły Twój pojazd?

Filtry paliwa, żeby zachowały swoją wydajność, muszą zostać wybrane na podstawie rodzaju silnika, warunków i obciążenia jego pracy oraz muszą pasować do układu wtryskowego. Najczęściej producent podaje jakie parametry powinien spełniać filtra paliwa montowany w twoim samochodzie. Filtr nie tylko zatrzymuje, ale i magazynuje zanieczyszczenia, więc musi mieć objętość odpowiadająca dla danego silnika. Filtry paliwa ze względu na precyzje filtrowania mają dość dużą objętość, jeśli chodzi o rodzaj układu wtryskowego, to ten warunkuje dokładność filtracji. Układ wtryskowy w Twoim pojeździe to bardzo precyzyjny mechanizm, niezależnie czy to silnik diesla, czy benzynowy. Dlatego filtry paliwowe są zdolne zatrzymać od 65 do 99% zanieczyszczeń większych niż 10 mikrometrów. To jaki filtr zastosujesz w swoim samochodzie, ma wpływ na trwałość układu wtryskowego, zasilania i silnika.

Kiedy wymieniać filtry paliwa?

Żeby uniknąć zakłóceń pracy silnika i niższych osiągów oraz problemów z odpalaniem, filtry paliwa powinno się wymieniać regularnie. Wyobraź sobie, że brak regularnych wymian może spowodować trwałe uszkodzenie silnika lub układu wtryskowego, dlatego wymiana powinna być uzależniona od przebiegów samochodu i w pierwszej kolejności to ten parametr należy wziąć pod uwagę. Niestety w zależności od rodzaju silnika filtry paliwa wymienia się w różnych okresach i przebiegu. Dla silników wysokoprężnych i benzynowych przyjęło się wymianę co 50 tysięcy kilometrów, w niektórych przypadkach nawet 100 tysięcy kilometrów. Różnica między nimi jest taka, że dla silników diesla zalecana jest wymiana filtra przed każdą zimą i usuniecie wody z odstojnika filtra z wody średnio co 20 tysięcy kilometrów. Czasem warto sprawdzić stan filtra paliwa i sprawdzić jego przepustowość nawet przy mniejszym przebiegu. W naszym sklepie internetowym Olejada.pl znajdziesz pełen asortyment filtrów paliwa oraz inne płyny eksploatacyjne i akcesoria.