Jak usunąć rdzę z samochodu?

Wpis

 

Odkrycie pierwszego ogniska korozji na samochodzie boli tak bardzo jak pierwsze rozstanie. Jej pojawienie się nie musi od razu oznaczać wizyty u blacharza, możesz samodzielnie usunąć rdzę ze swojego samochodu. Jeśli szybko zareagujesz, nie musisz się obawiać kosztownych napraw, jeśli natomiast zignorujesz pierwsze sygnały i pozwolisz na postępowanie procesu rdzewienia usuwanie korozji może okazać się nie lada problemem. Możesz zamalować nieestetyczne purchle, ale warto usunąć rdzę, nawet jeśli wymaga to poświęcenia warstwy lakieru.

Co to jest rdza i skąd się bierze warstwa rdzy na samochodzie?

Mówiąc potocznie, rdzę wywołuje wilgoć, czyli woda, która niesie ze sobą różne zanieczyszczenia i pierwiastki. Korozja jest procesem chemicznym, którego oddziałujące na siebie tlen i wodorotlenek żelaza tworzą na stali warstwę nalotów rdzy. Niestety, przed korozją nie ma ucieczki, a gdy już się pojawi, możesz co najwyżej spowolnić lub ograniczyć jej działanie. Gotowe wyrobu stalowe i części samochodu pokrywa się środkami i powłokami, które blokują powstawanie rdzy. Nie wszystkie samochody i ich poszczególne części są dokładnie zabezpieczone, dlatego usuwanie warstwy rdzy jest z czasem konieczne.

Jakie miejsca w samochodzie są najbardziej narażone na korozje?

Rdza najpierw pojawia się na elementach podwozia samochodu: właśnie one są najbardziej narażone na częsty kontakt z wodą czy solą drogową. Rdza powstaje najczęściej z połączenia tych dwóch czynników. Podwozie samochodu należy zimą regularnie myć i oczyszczać. Później rdza zaatakuje także nadwozie i pozostałe elementy samochodu.

Samochód szybciej zardzewieje przy regularnym pozostawianiu go na wilgotnej powierzchni (np. trawnikach lub miejscach wysypanych kruszywem) oraz w garażu, który ma nieocieplony i źle zaizolowany kanał.

Nadkole auta, jest najbardziej narażony na korozję elementem karoserii samochodu. Na tych elementach rdza pojawia się na wiosnę, ponieważ w okresie jesienno-zimowym zbiera się tam dużo wody, soli i innych zanieczyszczeń powodujących powstawanie korozji. Trudno też dokładnie oczyścić nadkola, ze względu na trudny dostęp oraz liczne szczeliny pomiędzy błotnikiem a nadkolem.

Rdza umiłowała sobie również inne części samochodu. Do jej ulubionych należą progi i doły drzwi. Siłą rzeczy, ze względu na budowę samochodu w pierwszej kolejności te miejsca narażone są na kontakt z wodą i innymi zabrudzeniami. Jednocześnie będąc ostatnimi, kiedy auto stoi, a woda z opadów lub po myciu ścieka po nim. Pamiętaj też o dole klapy od bagażnika. Sporo wody i soli gromadzi się na zderzaku, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie klapy bagażnika. Na progi i doły drzwi możesz zapobiegawczo nanieść środek zapobiegający rdzy. Wszystko, co trafi na Twój samochód z pomocą grawitacji, będzie spływać na dół. To idealne warunki dla rdzy, która osadzi się na najdrobniejszych uszkodzeniach powierzchni lakieru.

3 skuteczne metody na pozbycie się rdzy w samochodzie.

Do usunięcia rdzy z samochodu można podejść na trzy sposoby. Metoda usuwania rdzy wybrana przez Ciebie powinna, być tą, która sprawi Ci najmniej problemów, dlatego zapoznaj się ze wszystkimi trzema i podejmij właściwą decyzję.

1. Odwiedź lakiernika

To metoda, która będzie kosztowała Cię najmniej czasu, ale trochę więcej pieniędzy, ale umówmy się, rdza zostanie usunięta przy pomocy odpowiedniego sprzętu przez doświadczonego specjalistę.

Usuwaniem skorodowanych fragmentów karoserii zajmują się lakiernicy, a za doprowadzenie do stanu wyjściowego jednego elementu karoserii mogą liczyć sobie niemałą stawkę. Dlatego rozważ wizytę u 2 lakierników, aby porównać cenę usługi. Usunięcie nalotów rdzy może być różnie wyceniane, wszystko zależy od różnych czynników. Na szczęście nie jest to ostateczność i w większości przypadków usuwanie rdzy zrobisz samodzielnie.

2. Usuń korozję własnoręcznie metoda mechanicznego usuwania rdzy

Dobrym pomysłem – a na pewno tańszym – będzie próba naprawienia powstałych defektów własnoręcznie. Jesteś w stanie usunąć rdzę w kilkanaście minut, musisz się odpowiednio przygotować. Nawet rdzę z podwozia samochodu. Ognisk rdzy nikt się nie spodziewa, ale można z nimi walczyć jak równy z równym. Usuniesz rdzę papierem ściernym, który możesz założyć na szlifierkę o wolnych obrotach lub trzymając w ręku wykonując delikatne, ale zdecydowane ruchy. Trzyj do momentu, w którym dojdziesz do gołej blachy. Powinieneś szybko usunąć rdzę i nanieść podkład na miejsce usunięcia korozji. Potem zaprawka lakiernicza i na koniec lakier bezbarwny. Jeśli masz wycenę lakiernika, możesz policzyć, ile zapłacisz za niezbędne przedmioty i porównasz, ile kosztuje usuwanie rdzy samodzielne lub u lakiernika. Jeśli masz do dyspozycji podnośnik, to z podwozia samochodu usuniesz duże ogniska korozji oraz przy niewielkim Twoim wysiłku zniknie rdza lotna.

3. Nowoczesne preparaty, które usuną rdzę szybko i skutecznie.

Jeśli nie pozbyłeś się rdzy pierwszym lub drugim sposobem to zostaje ci jeszcze 3 najprostszy sposób – środki do usuwania rdzy dostępne są w sklepie olejada.pl. Te środki błyskawicznie usuną lotną rdzę z felg i innych elementów auta. Dzięki nim proces usuwania rdzy jest banalnie prosty i wymaga jedynie odrobiny cierpliwości. Do najczęściej kupowanych środków należą preparaty marek takich jak: Boll, K2, Brunox, Organika i WD-40. Ich oferta produktowa obejmuje neutralizatory rdzy w płynie, penetranty w sprayu, a także preparaty wielozadaniowe. Walka z rdzą specjalnymi preparatami jest dużo prostsza i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wszystkie powyższe pozwalają na skuteczną walkę z rdzą w obrębie karoserii samochodu.

Przedstawione trzy sposoby pozbycia się rdzy z elementu karoserii samochodu mają swoich zwolenników i przeciwników. Każdy klient wybierze coś odpowiedniego dla siebie. Jeden skorzysta z usługi profesjonalisty, inna osoba pozbędzie się rdzy z samochodu samodzielnie, a trzecie wykorzysta moc środków do tego przewidzianych.

Wybór należy do Ciebie, z której metody skorzystasz, jeśli Twoje auta zaatakowała rdza.

Jak pozbyć się rdzy własnoręcznie?

Rdzę należy usunąć z auta w taki sposób, aby nie uszkodzić nadmiernie pozostałej części karoserii. Najlepiej jeśli wykorzystasz do tego folię lub dobrej jakości papierową taśmę, którą okleisz wokół miejsca, gdzie rdza atakuje samochód. Mechaniczne usuwanie warstw rdzy jest nieuniknione, dlatego następnym krokiem jest wykorzystanie papieru ściernego i szlifierki.

Możesz zrobić to ręcznie, ale użycie narzędzi przyśpieszy pracę. Dzięki temu miejsce, w którym widzisz rdzę, należy oczyścić do gołej blachy. Tylko wtedy masz pewność, że Twoja praca przyniesie efekty.

W celu usunięcia rdzy z karoserii Twojego samochodu nie może po niej pozostać nawet najmniejszy ślad. Jeśli Twoim oczom po kilku minutach szlifowania ukazuje się goła blacha, to znak, że pora na kolejne działania. Zajmij się kolejnym etapem usuwania rdzy. Dokładnie oczyść i odtłuść miejsce, gdzie nie ma już śladu po rdzy i lakierze. Trzeba przystąpić do przygotowania zaprawki. Zacznij od podkładu lakierniczego. Nanieś go w odtłuszczone miejsce po rdzy. Teraz masz chwilę, żeby się coś napić, bo podkład musi wyschnąć. Zazwyczaj na opakowaniu jest zapis, jak długo powinieneś odczekać. Jeśli podkład już wysechł, a podczas usuwania rdzy powstały jakieś nierówności lub ubytki wykorzystaj szpachlówki, najlepiej te z włóknem szklanym do ich uzupełnienia i wygładzenia. Szpachlę po wyschnięciu dotrzyj papierem ściernym.

Na koniec jeśli wszystko jest już gotowe, a Ty jesteś zadowolony z powierzchni, jaka powstała po dotarciu szpachlówki możesz zacząć nakładać lakier. Najwygodniej jest używać gotowego lakieru w puszce. Po pierwsze jest już wymieszany z utwardzaczem i gotowy spray możesz użyć po uprzednim potrząśnięciu puszką. Po drugie aplikacja lakieru nie wymaga pistoletu lakierniczego ani kompresora ze sprężonym powietrzem. Taki lakier przygotują Ci w niemal każdej mieszalni lakierów w Twoim mieście. Nakładaj cienkie warstwy lakieru w odstępach czasu. Dzięki temu każda warstwa będzie miała chwilę, żeby wyschnąć. Jeśli lakier się zważy, to znaczy, że powierzchnia nie była odpowiednio odtłuszczona. Po aplikacji koloru, kiedy wszystko jest już suche, zabezpiecz go lakierem bezbarwnym.

Jak widzisz, nie jest to trudny proces, a wszystkie niezbędne narzędzia takie jak papier ścierny, lakier, szpachlówka, folia i taśma papierowa, to produkty powszechnie dostępne. Jesteś w stanie, usunąć rdzę używając prostych narzędzi samodzielnie w swoim garażu. Bez konieczności oddawania auta do lakiernika.