Jak przygotować samochód do zimy?

Wpis

Przygotowanie samochodu do zimy ma kluczowy wpływ dla zapewnienia bezpieczeństwa i bezawaryjnej jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Przed zimą dobrze jest dokonać przegląd kluczowych elementów, które na ogół nie kojarzą się z bezpośrednim wpływem na jazdę. Poza wymiana opon na zimowe jest jeszcze szereg czynności, które powinny być wykonane, zanim temperatura spadnie, a na drodze pojawi się śnieg. W okresie zimowym zmagasz się z różnymi warunkami na drodze, dlatego warto, przygotować samochód tak, żeby nic nie rozpraszało Twojej uwagi podczas podróży. To, co przeczytasz w tym artykule, pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na każde z pytań, jakie możesz sobie zadać.

Jakie są najważniejsze elementy do sprawdzenia przed zimą?

Najczęściej sprawdzane są opony zimowe, w jakim są stanie i czy jeszcze tę zimę wytrzymają. Potem długo, długo nic, a lista rzeczy, które należy sprawdzić, wcale nie jest taka krótka. Poza oponami najważniejsze elementy do sprawdzenia to między innymi:

Warto pamiętać też o wymianie filtrów kabinowych. Każdy z tych elementów ma wpływ na widoczność, drogę hamowania, szybkość odpalania auta po mroźnej nocy. Czyli bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort jazdy samochodem zimą.

Jak dbać o akumulator w czasie zimy?

Niskie temperatury mogą źle wpływać na prace akumulatora, dlatego zapiszemy tutaj kilka istotnych informacji, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dbać o akumulator w czasie zimy? Tak samo, jak w przypadku innych rzeczy związanych z utrzymaniem auta w prawidłowym stanie tutaj tez kluczowa będzie regularność. Żeby nie skrócić żywotności akumulatora w trakcie sezonu zimowego, stosuj się do tych kilku wskazówek.

  • Sprawdź stan naładowania akumulatora. Jeśli autem jeździsz głównie po mieście, w dodatku krótkie trasy, alternator może nie nadążać z ładowaniem. Stan akumulatora może szybko ulec pogorszeniu. W zimowych warunkach szybciej się rozładowuje, a to może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia. Przed sezonem zimowym warto naładować akumulator prostownikiem.
  • Regularnie odpalaj samochód i pozwól chwilę podładować akumulator. Ostatnie kilka lat przyniosło zmiany również na rynku pracy. Wykonywanie swoich obowiązków służbowych w domu nie jest niczym nowym. To sprawia, że auto stoi nieruszane nawet kilka dni. Pamiętaj, że regularne uruchamianie samochodu może zapobiec rozładowaniu akumulatora. W momencie, kiedy auto będzie Ci potrzebne, Ty będziesz potrzebował kabli rozruchowych. Pomyśl o tym wcześniej.
  • Unikaj pełnego rozładowania akumulatora. Sprawdź, czy jakiś element w aucie nie pobiera prądu, kiedy ten stoi zaparkowany pod domem. Niskie temperatury zimą wpływają na zmniejszenie pojemności akumulatora. Staraj się, żeby akumulator zawsze był możliwie jak najbardziej naładowany. Możesz odpiąć klemę plusową i wtedy masz pewność, że żadna lampka nie będzie pobierać prądu. Pamiętaj, że odłączenie akumulatora ma też wpływ na podzespoły takie jak centralny zamek. Sprawdź przed wyjęciem akumulatora, czy jest to możliwe.
  • Jeśli to możliwe zaparkuj auto w garażu albo gdziekolwiek, gdzie jest stosunkowo cieplej niż na dworze.
  • Regularne przeglądy i sprawdzanie napięcia ładowania mogą pomóc zidentyfikować problem i pozwolą Ci działać, zanim nastanie zima.
  • W warunkach zimowych warto też wyposażyć się w ładowarkę akumulatorową, czyli prostownik. Przed nadejściem zimy warto go kupić lub sprawdzić, czy ten obecnie posiadany jest sprawny.

Dzięki tym wskazówkom unikniesz niepotrzebnych przestojów, a sprawdzenie stanu akumulatora zajmie Ci kilka minut. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to samemu możesz podjechać do najbliższego warsztatu mechanicznego lub sklepu motoryzacyjnego, w którym pracownik miernikiem sprawdzi akumulator.

Jak zabezpieczyć lakier i karoserię przed solą i piaskiem?

Przyjęło się, że samochody lakieruje się na wiosnę, bo zimą zły wpływ na lakier ma sól i piasek sypane na drogi. Odświeżenie lakieru na wiosnę to dobry pomysł, ale jak zabezpieczyć lakier i karoserie przed solą i piaskiem przed kolejną zimą. Wykupienie stałego terminu u lakiernika nie wchodzi w grę. Są za to lepsze sposoby. Mycie auta zimą wydaje się abstrakcyjnym pomysłem. I takim jest, jeśli pierwszym Twoim skojarzeniem na hasło „myj auto regularnie” jest wizyta na myjni bezdotykowej. Szczególnie kiedy termometr wskazuje ujemne temperatury. Uszczelki w drzwiach mogą zamarznąć. Dlatego korzystaj z myjni, z których Twoje auto wyjedzie suche. Zastanów się nad zabezpieczeniem lakieru powłoką ceramiczną lub bezbarwną folią PPF. Te dwa produkty są w stanie ochronić lakier przed mikrorysami i odpryskami na karoserii. Auta zimą są szczególnie na to narażone. Tańszą alternatywą jest woskowanie auta zimą. W okresie zimowym warto zabezpieczyć lakier, bo ma on wpływ na wartość Twojego auta na rynku wtórnym.

Jakie części i płyny eksploatacyjne należy wymienić?

Jeśli przygotowujesz się do zimy, wszystkie płyny powinny być przez Ciebie sprawdzone. Zamarznięty płyn to nie tylko uszkodzenie elementu, w którym pracuje, ale i skutek awaryjnej sytuacji na drodze. Wymiana przed mrozami letniego płynu do spryskiwaczy poprawi komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Czyste szyby to lepsza widoczność, a zimą szybciej zapada zmrok. Okres zimy to przede wszystkim ujemne temperatury, dlatego płyn chłodniczy powinien być dostosowany do warunków, korzystaj z tych, które wytrzymują wysokie mrozy. Wymiana i zakup specjalistycznego zimowego płyny eksploatacyjnego to nie jest duży wydatek, dlatego nie oszczędzaj. Wystarczy kupić zimowy płyn, którego tolerancja na niskie temperatury jest większa niż tego letniego i masz problem z głowy. Wymień olej silnikowy i filtry. Przyjęło się, że interwał wymian wyznacza się co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów lub co roku, ale dla lepszej pracy silnika lepiej robić to sezonowo. Wymiana opon na zimowe to oczywista sprawa, o akumulatorze już pisaliśmy, ale nie wspomnieliśmy jeszcze o świecach zapłonowych, które ułatwią lub utrudnią odpalenie auta w zimowy poranek.

Jak zabezpieczyć auto przed skutkami mrozu?

Niektóre akcesoria mogą być szczególnie przydatne zimą. Za chwile dowiesz się jak zabezpieczyć auto przed skutkami mrozu tanio i szybko. Wystarczy, że na szybę kupisz osłonę lub pokrowiec na całe auto. Wtedy możesz zapomnieć o porannym skrobaniu szyb, które mogą się porysować. Wymień stare uszkodzone uszczelki lub posmaruj je wazeliną, lub specjalnym smarem. Okres zimy jest szczególnie uciążliwy dla kierowców, którzy wcześniej na nią się nie przygotowali. Dobre opony zimowe pozwolą na przygotowanie się na trudne warunki na drodze podczas jazdy zimą. Jeśli otwierasz auto z kluczyka, posmaruj go wcześniej smarem i wprowadź go do zamka kilkukrotnie, wkładając, przekręcając i wyjmując kluczyk.

Kiedy najlepiej zmienić opony na zimowe?

Nie czekaj na pierwsze przymrozki i opady śniegu. O zmianie opon warto pomyśleć dużo wcześniej. Najlepszym sygnałem jest spadek temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe kupić możesz odpowiednio wcześniej, bo są dostępne przez cały rok. Załóż w aucie opony zimowe pomiędzy połową października a końcem listopada.